Corona virüsü nasıl bulaşıyor?

Damlacık enfeksiyonu: Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre korona patojeni SARS-CoV-2’nin birincil bulaşma yolu damlacık enfeksiyonudur. Damlacık enfeksiyonunda patojen öksürme veya hapşırma yoluyla havaya yayılır. Diğer insanlar bu patojenleri solur ve en kötü senaryoda hastalık onlara da bulaşır.

Dolaylı enfeksiyon: Virüsün dolaylı yoldan bulaşması da mümkündür. Daha önce ellerine öksüren veya hapşıran insanlar kapı kolları, cep telefonları, dokunmatik ekranlar veya sandalye sırtları gibi nesnelere dokunur. Virüsler yüzeyde kalır ve buradan da sağlıklı insanlara bulaşır.

Temas yoluyla enfeksiyon (smear enfeksiyonu): Smear enfeksiyonu da virüs kaynaklı hastalıkların yayılma yollarından biridir. Örneğin, insan dışkısının en küçük, kontamine olmuş, eser miktardaki kalıntıları bile kirli ellerden sağlıklı bir insana ulaşabilir. Patojen doğrudan gözlerdeki, boğazdaki, burundaki mukoza zarlarından veya üst solunum yolundan, örneğin bir öpücükle, vücuda girdiğinde de enfeksiyon ortaya çıkabilir. SARS-CoV-2’nin smear enfeksiyonu ile bulaşıp bulaşmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Smear enfeksiyonunu önlemenin en tekili yöntemlerinden biri ellerinizi standart bir sabunla iyice yıkamaktır.


Haberler Diğer Başlıklarımız


Toplam Haberler: 14